Важливість пильної оцінки демократії: Погляд Йоахіма Ґаука на виклики сучасності

У нещодавньому заході у Viadrina Centre of Polish and Ukrainian Studies, який став частиною міждисциплінарного наукового колоквіуму Єжи Ґедройця, взяли участь значущі особистості для обговорення актуальних питань, що впливають на демократію. Серед відзначених учасників був Йоахім Ґаук, колишній Президент Німеччини (2012–2017), який виступив з особливою лекцією, підкресливши зовнішні та внутрішні загрози демократії. Його нова книга “ERSCHÜTTERUNGEN. Was unsere Demokratie von außen und innen bedroht” (“Потрясіння. Що загрожує нашій демократії ззовні та зсередини”) слугувала основою для глибокого аналізу стану сучасних демократичних інститутів.

Президент Ґаук зосередився на трьох різних періодах свого життя, кожен з яких представляє унікальний досвід побудови демократії: спочатку як громадянин НДР з прагненням до демократії, потім як активний політик у возз’єднаній Німеччині, і нарешті, переживаючи виклики у сучасній німецькій демократії, яка, за його словами, виявляє явні слабкості. Це забезпечило унікальний контекст для його оцінки та критики політичних рішень як старого, так і нового урядів Німеччини, особливо з питань, що стосуються України.

Ґаук висунув аргумент, що справжнє розуміння демократії вимагає не тільки активної участі, але й критичного аналізу з боку громадян. Він закликав усіх присутніх не лише слідувати політичним деклараціям, а й самостійно аналізувати та оцінювати різні політичні рішення і напрямки. Цей підхід підкреслює необхідність відповідальності та залученості кожного громадянина в процеси, що формують державну політику і суспільні настрої.

Василь Ткачівський, завідувач кафедри іноземних мов, також взяв активну участь у дискусіях, доповнюючи розмову з точки зору академічного дослідження та взаємодії між Польщею і Україною. Це засвідчило глибину та багатоманітність поглядів на проблематику демократії, які були представлені на заході.

Захід був модерований Андрієм Портновим, співдиректором центру польських та українських студій, чия роль забезпечила  продуктивне ведення дискусій. Він відіграв ключову роль у формуванні платформи для обговорення та аналізу, де кожен міг висловити свої думки та поділитися переконаннями.

У підсумку, захід у Viadrina Centre став свідченням актуальності теми демократії в сучасному світі та підкреслив необхідність більш глибокого розуміння та участі у формуванні майбутнього демократичних суспільств. Виступ Йоахіма Ґаука, особливо з його особистими враженнями і політичним досвідом, додав важливості та вагомості цій події, мотивуючи всіх присутніх до активного обговорення та рефлексії.